Senatul României
Limba:
RO EN
Proiect de lege privind exercitarea profesiei de medic dentist, precum şi înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Colegiului Medicilor Dentişti din România

Număr de înregistrare Senat: L220/2004
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX360/2004
Adresa:E90/2004
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Proiect de lege
Inițiatori:Guvernul României
Număr de articole:77
Avizul Consiliului Legislativ:345/02.03.2004
Procedura de urgență:Nu
Stadiu:A devenit Legea 308/28.06.2004 publicatã în M.O. 582/30.06.2004
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
22-03-2004 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.Bp157 (adresa nr.E90/19/03/2004)
24-03-2004 cu nr.L220 (adresa nr.E90/19/03/2004) prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
24-03-2004 trimis pentru raport la Comisia pentru sănătate publică (TERMEN: 14/04/2004)
24-03-2004 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 13/04/2004)
24-03-2004 trimis pentru aviz la Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (TERMEN: 13/04/2004)
24-03-2004 trimis pentru aviz la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 13/04/2004)
06-04-2004 Comisia pentru egalitatea de şanse transmite avizul cu nr. 45-FAVORABIL
08-04-2004 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări transmite avizul cu nr. 374-FAVORABIL
05-05-2004 prezentare în Biroul Permanent (termenul de depunere a raportului este 19.05.2004)
11-05-2004 Comisia pentru sănătate publică depune raportul cu nr. 271-NEGATIV
12-05-2004 prezentare în Biroul Permanent (Biroul permanent a hotărât retrimiterea proiectului la Comisia pentru sănătate, în vederea reexaminării)
12-05-2004 trimis pentru raport la Comisia pentru sănătate publică
25-05-2004 Comisia pentru sănătate publică depune raportul cu nr. 306-FAVORABIL cu amendamente
01-06-2004 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
01-06-2004 dezbateri generale (vot final amânat)
08-06-2004 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
08-06-2004 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 86 NU=3 AB=2)
24-06-2004 adoptat de Camera Deputaților
24-06-2004 depus la Secretarul general și anunțat în plenul Senatului, pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalității legii
26-06-2004 promulgat prin decret nr:528/26/06/2004; devine legea nr. 308/28/06/2004
26-06-2004 trimis la promulgare
30-06-2004 publicată în Monitorul Oficial nr: 582/30/06/2004

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- hotărârea de Guvern
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- forma trimisă la promulgare
- decretul de promulgare
- expunerea de motive la Lege
- forma promulgată
Go to top