Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Mario-Ovidiu OPREA

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.17 Dolj,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal (Vicelider)
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru constituţionalitate Membru, de la data de 12.02.2018
Comisia pentru regulament Membru, de la data de 25.06.2018
Comisii comune:
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial Membru supleant, de la data de 11.05.2017
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019 Membru, de la data de 26.06.2019
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Croatia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Albania Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Franta (Senat) Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Serbia Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Uniunea Interparlamentară (UIP) Membru, de la data de 1.3.2017
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 13.12.2004 14.12.2008
Senat 15.12.2008 18.12.2012
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Senat 21.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent Secretar, de la data de 01.02.2018 până la data de 02.09.2018
Biroul Permanent Secretar, de la data de 03.09.2018 până la data de 25.09.2018
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru sănătate publică Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 12.02.2018
Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport Membru, de la data de 27.12.2016 până la data de 01.10.2018
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Forumul Parlamentar European pentru Populaţie şi Dezvoltare (EPF) Membru, de la data de 28.12.2016 până la data de 12.03.2018
Go to top