Senatul României
Limba:
RO EN


  Data naşterii: 16.09.1978
  Alina-Ştefania GORGHIU
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.37 Timiş,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016

 
Formaţiunea politică: sigla Partidul Naţional Liberal
Grupul parlamentar: sigla Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Vicepreşedinte 3.9.2018




 Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)
- Membru, de la data de 1.3.2017

 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Cuba
- Preşedinte, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Bolivia
- Membru, de la data de 26.4.2017
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Finlanda
- Membru, de la data de 26.4.2017



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Camera Deputaţilor15 dec. 200818 dec. 2012
Camera Deputaţilor19 dec. 201219 dec. 2016
Senat21 dec. 2016 


Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări - Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.9.2018
Comisia pentru politică externă - Vicepreşedinte, de la data de 27.12.2016 până la data de 16.9.2018
Comisia pentru energie, infrastructură energetică și resurse minerale - Membru, de la data de 11.9.2018 până la data de 23.9.2018





Go to top