Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Alina-Ştefania GORGHIU

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.37 Timiş,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Biroul Permanent Vicepreşedinte, de la data de 03.09.2018
Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă Membru, de la data de 17.09.2018
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Membru, de la data de 24.09.2018
Comisii comune:
Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru sistematizarea, unificarea şi asigurarea stabilităţii legislative în domeniul justiţiei. Membru, de la data de 27.09.2017
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Cuba Preşedinte, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Bolivia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Finlanda Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) Membru, de la data de 1.3.2017
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Camera Deputaţilor 15.12.2008 18.12.2012
Camera Deputaţilor 19.12.2012 19.12.2016
Senat 21.12.2016 dd.MM.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.09.2018
Comisia pentru politică externă Vicepreşedinte, de la data de 27.12.2016 până la data de 16.09.2018
Comisia pentru energie, infrastructură energetică și resurse minerale Membru, de la data de 11.09.2018 până la data de 23.09.2018
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top