Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Cătălin-Daniel FENECHIU

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.04 Bacău,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal (Vicelider)
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Vicepreşedinte, de la data de 24.09.2018
Comisia de validare Membru, de la data de 21.12.2016
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții Membru, de la data de 14.02.2017
Comisii comune:
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial Vicepreşedinte, de la data de 17.05.2017
Comisia de anchetă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru a clarifica aspectele ce ţin de desfiinţarea Direcţiei Generale de Protecţie şi Anticorupţie. Membru, de la data de 27.09.2017
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului pentru verificarea posibilei implicări a Serviciului de Protecție și Pază în activitatea unor partide politice și în activitatea unor lideri ai acestor partide Membru, de la data de 04.07.2018
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019 Membru, de la data de 26.06.2019
Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materie electorală. Membru, de la data de 19.06.2019
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Slovenia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria Secretar, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Țărilor de Jos (Olanda) Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Adunarea Parlamentară a OSCE (APOSCE) Membru, de la data de 1.3.2017
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Camera Deputaţilor 19.12.2012 19.12.2016
Senat 21.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru constituţionalitate Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 26.12.2016
Comisia pentru egalitatea de şanse Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 14.02.2017
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 11.09.2017
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Vicepreşedinte, de la data de 12.09.2017 până la data de 16.09.2018
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări Membru, de la data de 17.09.2018 până la data de 23.09.2018
Istoric Comisii comune:
Comisia parlamentară de anchetă a Senatului şi Camerei Deputaţilor pentru verificarea activităţii Directorului Serviciului de Protecţie şi Pază Membru, de la data de 20.02.2018 până la data de 03.04.2018
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top