Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Lucian ROMAȘCANU

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.10 Buzău,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Social Democrat Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru politică externă Membru, de la data de 25.09.2019
Comisia pentru cultură şi media Preşedinte, de la data de 23.09.2019
Comisii comune:
Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri şi a Războiului pentru Întregirea Neamului. Membru, de la data de 13.09.2017
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Slovenia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Turcia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Israel Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Adunarea Parlamentară a OSCE (APOSCE) Preşedinte, de la data de 4.7.2018
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 21.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru cultură şi media Secretar, de la data de 22.12.2016 până la data de 04.01.2017
Comisia pentru cultură şi media Preşedinte, de la data de 05.01.2017 până la data de 31.08.2017
Comisia pentru afaceri europene Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 03.09.2017
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții Membru, de la data de 04.09.2017 până la data de 10.09.2018
Comisia pentru cultură şi media Membru, de la data de 01.02.2018 până la data de 16.09.2018
Comisia pentru politică externă Membru, de la data de 11.09.2018 până la data de 18.12.2018
Comisia pentru cultură şi media Secretar, de la data de 17.09.2018 până la data de 18.12.2018
Comisia pentru cultură şi media Membru, de la data de 19.12.2018 până la data de 22.09.2019
Comisia pentru mediu Vicepreşedinte, de la data de 19.12.2018 până la data de 22.09.2019
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri şi a Războiului pentru Întregirea Neamului. Preşedinte, de la data de 28.06.2017 până la data de 12.09.2017
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top