Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru completarea Ordonanţei de urgenţa a Guvernului nr.97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, republicată

Număr de înregistrare Senat: L253/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX345/2018
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Coliban Allen - senator USR; Dinică Silvia-Monica - senator USR; Dinu Nicoleta-Ramona - senator USR; Fălcoi Nicu - senator USR; Ghica Cristian - senator USR; Goțiu Remus Mihai - senator USR; Lungu Dan - senator USR; Mihail Radu-Mihai - senator USR; Antal István-János - deputat UDMR; Barna Ilie Dan - deputat USR; Benga Tudor - Vlad - deputat USR; Bica Dănuţ - deputat PNL; Bichineţ Corneliu - deputat PMP; Bîzgan-Gayral Oana-Mioara - deputat Independent; Borza Remus-Adrian - deputat Independent; Botez Mihai-Cătălin - deputat USR; Bumb Sorin-Ioan - deputat PNL; Burciu Cristina - deputat PSD; Calotă Florică Ică - deputat ALDE; Chichirău Cosette-Paula - deputat USR; Codreanu Constantin - deputat PMP; Coliu Doru-Petrişor - deputat PMP; Dan Nicuşor Daniel - deputat USR; Dehelean Silviu - deputat USR; Dobrovie Matei-Adrian - deputat USR; Duruş Vlad-Emanuel - deputat USR; Gheorghe Andrei Daniel - deputat PNL; Giugea Nicolae - deputat PNL; Gudu Vasile - deputat PNL; Heiuş Lucian-Ovidiu - deputat PNL; Itu Cornel - deputat PSD; Iurişniţi Cristina-Ionela - deputat USR; Lovin Dumitru - deputat ALDE; Lupescu Dumitru - deputat USR; Moşteanu Liviu-Ionuţ - deputat USR; Olar Corneliu - deputat PNL; Pop Rareş-Tudor - deputat USR; Popescu Nicolae-Daniel - deputat USR; Prisnel Adrian-Claudiu - deputat USR; Prună Cristina-Mădălina - deputat USR; Răcuci Claudiu-Vasile - deputat PNL; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Rodeanu Bogdan-Ionel - deputat USR; Roman Florin-Claudiu - deputat PNL; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Simionca Ionuţ - deputat PMP; Şişcu George - deputat PNL; Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel - deputat USR; Stoica Bogdan-Alin - deputat ALAR (minoritãti); Szabó Ödön - deputat UDMR; Tripa Florin-Dan - deputat PSD; Vasile Daniel - deputat Pro-Europa (minoritãti); Vexler Silviu - deputat FCER (minoritãti); Vişan George-Gabriel - deputat PSD; Vlad Sergiu Cosmin - deputat USR; Zainea Cornel - deputat USR
Număr de articole:2
Avizul Consiliului Legislativ:258/28.03.2018
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
19-02-2018 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b36 (adresa nr.bpi35/2018/19/02/2018)
27-02-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 29.03.2018)
27-02-2018 trimis pentru punct de vedere la Guvern
28-03-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 258/28.03.2018 (favorabil)
17-04-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 601/17.04.2018 (negativ)
23-04-2018 cu nr.L253 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
23-04-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 15/05/2018)
23-04-2018 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 08/05/2018)
23-04-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 08/05/2018)
09-05-2018 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 181-NEGATIV
16-05-2018 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări transmite avizul cu nr. 109-NEGATIV
17-05-2018 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 153-NEGATIV
22-05-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
23-05-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
23-05-2018 respins de Senat (nr. voturi: DA= 47 NU=36 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Go to top