Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Ion Marcel VELA

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.11 Caraş-Severin,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Biroul Permanent Secretar, de la data de 26.09.2018
Comisii permanente:
Comisia pentru ape, păduri, pescuit și fond cinegetic Membru, de la data de 24.09.2018
Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport Membru, de la data de 02.10.2018
Comisii comune:
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Iran Secretar, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Serbia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Kuwait Vicepreşedinte, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Uniunea Interparlamentară (UIP) Membru, de la data de 1.3.2017
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Senat 21.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent Secretar, de la data de 21.12.2016 până la data de 31.01.2018
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru comunitățile de români din afara țării Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 04.02.2018
Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului și privatizare Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.09.2018
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională Preşedinte, de la data de 01.02.2018 până la data de 16.09.2018
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională Membru, de la data de 17.09.2018 până la data de 23.09.2018
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top