Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Fisa Senator Alexandru PEREŞ

Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.01 Alba,
în data de 11.12.2016 validat la data de 21.12.2016
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal Grupul parlamentar: Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal
Biroul permanent:
Comisii permanente:
Comisia pentru agricultură, industrie alimentară si dezvoltare rurală Membru, de la data de 01.02.2017
Comisii comune:
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relaţia cu UNESCO Membru, de la data de 01.03.2017
Comisii speciale:
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Grupul parlamentar de prietenie cu Cehia Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Africa de Sud Membru, de la data de 26.4.2017
Grupul parlamentar de prietenie cu Lituania Membru, de la data de 26.4.2017
Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Istoric activitate parlamentară:
Camera De la Până la
Camera Deputaţilor 22.11.1996 10.12.2000
Camera Deputaţilor 11.12.2000 12.12.2004
Senat 13.12.2004 14.12.2008
Senat 15.12.2008 18.12.2012
Senat 19.12.2012 19.12.2016
Senat 21.12.2016 d.M.yyyy
Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent Chestor, de la data de 21.12.2016 până la data de 31.08.2017
Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru constituţionalitate Membru, de la data de 27.12.2016 până la data de 01.02.2017
Comisia pentru dezvoltare şi strategie economică Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.09.2018
Istoric Comisii comune:
Istoric Comisii speciale:
Istoric Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Istoric Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:
Go to top