Grupul parlamentar al Partidului S.O.S. România

Sample avatar Group
SAVA Clement

Lider din 21.12.2024

Sample avatar Group
CERVA Nadia-Cosmina

Vicelider din 21.12.2024

Sample avatar Group
PEIU Grigore-Adrian

Vicelider din 03.02.2025

Sample avatar Group
PETREA Dorin-Silviu

Vicelider din 21.12.2024

Sample avatar Group
CUȘNIR Rodica

Secretar din 21.12.2024

Sample avatar Group
BEM Cristian

Membru din 21.12.2024

Sample avatar Group
MANEA Dumitru

Membru din 21.12.2024

Sample avatar Group
ONEA Olga

Membru din 21.12.2024

Sample avatar Group
PEIA Ninel

Membru din 21.12.2024

Sample avatar Group
RUSU Ioan-Cristian

Membru din 21.12.2024


Contact

Comunicate de presă

 

  
20.01.2025 14:05:00

Este bine-cunoscut cetățenilor români și societăților comerciale mai mici, că citirea contoarelor de către operatorii de rețea ar trebui să aibă loc la 3 luni (pentru consumatorii casnici) sau la 6 luni (consumatorii noncasnici).

Se pune mare accent și pe trimiterea autocitirilor către furnizorii cu care există contracte de furnizare încheiate.

Însă, oricum am privi lucrurile, cel puțin o dată pe an, cititorii merg la contorul consumatorului și notează (mai mult sau mai puțin atent) indexul afișat de contor.

Datele citite de aceștia și/sau autocitite de consumatori ajung la operatorii de rețea.

Deși au declarat că au plătit sume enorme pentru sisteme informatice care mai de care mai avansate și mai deștepte, fapt care a contribuit la creșterea în fiecare an a tarifelor de distribuție, din motive aparent necunoscute, sistemele acelea costisitoare nu sunt în stare să identifice contoarele care NU MAI FUNCȚIONEAZÄ‚ LEGAL!

Tot așa cum este cazul radarelor pentru autoturisme, caselor de marcat, pompelor la stațiile de alimentare cu carburanți sau aparatele medicale cu care se fac investigații asupra sănătății pacientului, contoarele cu care se măsoară energia electrică consumată, gazele
naturale, apa și altele NU trebuie să aibă buletinul de verificare metrologică EXPIRAT!

Dacă buletinul de verificare metrologică a contorului a expirat și operatorul de rețea NU a înlocuit contorul orice date indicate de contorul acela sunt INVALIDE din punct de vedere legal.

Cândva cu toții ne uitam la contorul acela care avea o rotiță care se tot învârtea - contorul cu inducție. Vă mai amintiți? Ba mergea prea repede, ba mergea prea încet, ba nu mergea rotița dar mergea cadranul cu cifre...Întotdeauna a existat, există și va exista același dubiu: oare merge corect? Și același dubiu rămâne și pentru contoarele electronice!

Deși au trecut mai bine de 17 de la data intrării în Uniunea Europeană, contoarele cu inducție sunt încă prezente în casele românilor, mai ales în zonele rurale unde operatorii de rețea nici până în prezent nu au reușit să îmbunătățească rețeaua. Și, pentru că aparent funcționează bine, s-au decis ei că înlocuirea contoarelor care au sigiliul de verificare metrologică expirat, nu este necesară dacă rotița se mai învârte. Abia când se oprește și doar dacă consumatorul vede, se înlocuiește eventual contorul. Și, pentru că nu prea s-a explicat consumatorilor de când este produs contorul și până când poate funcționa, omul obișnuit este obligat să se împace cu ideea că are de plătit o sumă de bani pentru curentul pe care l-a consumat dar pe care contorul nu l-a înregistrat.Și apare în poștă o factură pe care oricum nu o înțelege, și care are o sumă mult mai mare decât media consumului lui lunar!

Altfel spus, recalcularea doare!

Am cerut ANRE să îmi prezinte o situație de la fiecare operator de rețea din care să vedem cu toții câte contoare cu inducție sunt în funcțiune în fiecare județ, anul în care acestea au fost produse și când au fost verificate metrologic ultima dată. Situația cerută va arăta clar câte contoare au buletinul de verificare metrologică expirat, dar sunt folosite și acum, ilegal, pentru a măsura energia electrică pe care o
consumați.

O metodă simplă de verificare relativ precisă a valabilității buletinelor de verificare metrologică este aceea de a verifica pe cadranul contorului cu inducție anul în care acesta a fost produs. Dacă anul este mai mic de 2014 contorul acela este suspect de a fi ilegal instalat în
locuința dvs.

Vă recomand să-mi trimiteți prin email (contoare@relatiiclienti.eu) fotografia contorului și ultima factură primită pentru a putea verifica dacă acel contor are buletinul de verificare metrologică expirat.

În mod normal ar trebui înlocuit imediat, pentru a fi în legalitate!

Sunt interesat cu adevărat de situația recalculărilor dureroase. Voi reveni cu detalii imediat ce primesc situația de la ANRE.

Ninel PEIA
Senator al României și Chestor al Senatului

20.01.2025 14:02:00

Într-o lume în care geopolitica energiei devine tot mai complexă, iar presiunile externe par să dicteze direcția în care trebuie să meargă țările mai mici, Guvernul României are responsabilitatea fundamentală de a asigura independența energetică a țării.

Recent, s-a confirmat faptul că ONG-uri precum Mining Watch, finanțate de guverne străine, inclusiv de cel al Germaniei și Austriei, militează activ pentru închiderea minelor de cărbune din România.

Ironia este că aceste țări, deși cer altor țări să renunțe la combustibilii fosili, își deschid noi mine pe teritoriul lor.

Acest dublu standard nu este doar inacceptabil, ci reprezintă o amenințare directă la adresa securității energetice a României.

Închiderea minelor de cărbune și reducerea producției interne de energie, fără o alternativă viabilă și sustenabilă, urmărește să transforme România într-un simplu consumator dependent de importuri energetice.

România trebuie să înțeleagă că independența energetică este o condiție esențială pentru suveranitate.

Într-un context internațional volatil, cu prețuri fluctuante și crize care pot afecta lanțurile de aprovizionare, dependența de importurile de energie nu doar că afectează economia, dar poate pune în pericol și securitatea națională.

Guvernul României trebuie să refuze orice presiune externă, politică și economică, care contravine intereselor cetățenilor săi.

Dacă Germania își permite să redeschidă mine pentru a-și asigura necesarul de energie, de ce Uniunea Europeană tratează România după criterii diferite?

Nu este acceptabil ca un stat membru cu drepturi depline al Uniunii Europene să fie împins să renunțe la resursele sale naturale în beneficiul altor state cu aceleași drepturi depline.

Este important ca Guvernul să analizeze cu foarte mare atenție influențele externe care vin inclusiv prin intermediul ONG-urilor finanțate din străinătate. Deși aceste organizații pretind că promovează o agendă verde, rezultatele acțiunilor lor par să servească interese economice și strategice ale altor state, în funcție de finanțarea pe care o primesc de la acestea.

Guvernul are obligația să asculte dorința si vocea cetățenilor români, nu să răspundă agendelor care se doresc a fi impuse de entități străine, mai mult sau mai puțin vizibile publicului larg.

România trebuie să păstreze un echilibru între tranziția verde și utilizarea responsabilă a resurselor tradiționale proprii.

Până când producția de energie din surse regenerabile va putea susține întreaga cerere internă, cărbunele și gazele naturale rămân de importanță critică.

Până să închidem minele (la ordin), trebuie să căutăm să investim în tehnologii care sa reducă emisiile de carbon, făcând utilizarea resurselor noastre mai responsabilă și tranziția mai ușoară.

Este un imperativ ca România să-și definească un plan de dezvoltare energetică pe termen lung, care să asigure cu prioritatea producția de energie din resurse interne, realizând pe lângă protecția locurilor de muncă și o dezvoltare a economiilor pe plan local.

Finanțarea mai mult sau mai puțin evidentă a ONG-urilor care activează pe teritoriul UE de către guvernele unor state cu drepturi depline din Uniunea Europeană (și nu numai) trebuie supusă unei legislații care să oblige la transparență absolută și care să asigure un control extrem de riguros, în scopul clar al prevenirii interferenței în politica națională.

În România, Parlamentul și Guvernul nu au dreptul să rămână un simpli spectatori în acest joc al intereselor internaționale, inacțiunea devenind complicitate în acest caz.

Este obligația liderilor noștri să pună pe primul loc interesul național, în ansamblu său, și să se asigure că țara noastră își păstrează capacitatea de a produce energia de care are nevoie din resursele proprii, fără a apela la importuri.

Nu putem accepta ca viitorul nostru să fie dictat de cei care predică tranziția verde doar pentru cei din afara granițelor lor, pe costuri suportate de România.

România are resursele, oamenii și potențialul de a-și asigura viitorul energetic. Trebuie doar ca Guvernul și Parlamentul să acționeze.

Acum este timpul să spunem clar: 'Politica energetică a României trebuie făcută în România, în primul rând pentru România, de către Parlament și Guvern!'

Ninel PEIA
Senator al României și Chestor al Senatului

Go to top