Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Listă Legislație

Rezultate Cautare

Nr.NumarTitluStadiu
1 L835/2007
Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.21/1991 privind cetăţenia română, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.44 din 6 martie 1991, republicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.98 din 6 martie 2000
Inițiatori:
Ardelean Lia - deputat PC; Călian Petru - deputat PC; Ciucă Liviu Bogdan - deputat PC; Faina Constantin - deputat PC; Popa Daniela - deputat PC; Popescu Ionica Constanţa - deputat PC; Ţundrea Ioan - deputat PC
Respins de ambele Camere
Print

L835/2007

Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.21/1991 privind cetăţenia română, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.44 din 6 martie 1991, republicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.98 din 6 martie 2000

Număr de înregistrare Senat: L835/2007
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX161/2008
Adresa: -
Prima cameră: Senat
Tip inițiativă: Propunere legislativă
Inițiatori: Ardelean Lia - deputat PC; Călian Petru - deputat PC; Ciucă Liviu Bogdan - deputat PC; Faina Constantin - deputat PC; Popa Daniela - deputat PC; Popescu Ionica Constanţa - deputat PC; Ţundrea Ioan - deputat PC
   
Avizul Consiliului Legislativ: 1337/03.10.2007
Procedura de urgență: Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii: Organică
Termen adoptare:
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative

Data Acțiunea


- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă este transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere

Go to top