Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.198/2008 privind serviciile consulare pentru care se percep taxe şi nivelul taxelor consulare la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în străinătate

Număr de înregistrare Senat: L600/2015
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX854/2015
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Badea Viorel-Riceard - senator PNL; Bujor Dumitru-Marcel - senator UNPR; Iliescu Lucian - senator PNL; Iovescu Ioan - senator PP-DD; Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Andronache Gabriel - deputat PNL; Anghel Gabriela-Lola - deputat PP-DD; Ardeleanu Sanda-Maria - deputat PNL; Birchall Ana - deputat PSD; Blăjuţ Viorel-Ionel - deputat PP-DD; Boboc Valentin Gabriel - deputat PSD; Budurescu Daniel-Stamate - deputat PNL; Burlacu Ştefan - deputat PP-DD; Caloianu Mario-Ernest - deputat UNPR; Canacheu Costică - deputat PNL; Cernea Remus-Florinel - deputat Independent; Cherecheş Florica - deputat PNL; Cioată Cezar - deputat PC; Ciobanu Liliana - deputat Independent; Ciuhodaru Tudor - deputat PP-DD; Comşa Cornel-George - deputat Independent; Costin Gheorghe - deputat PNL; Cristea Aurelia - deputat PSD; Cseke Attila-Zoltan - deputat UDMR; Cupşa Ioan - deputat PNL; Dalca Ştefan-Petru - deputat PP-DD; Deaconu Mihai - deputat PP-DD; Diaconu Adrian-Nicolae - deputat UNPR; Dobre Victor Paul - deputat PNL; Dolha Mircea - deputat PNL; Dolha Nechita-Stelian - deputat PNL; Dragomir Maria - deputat Independent; Dumbrăvanu Paul - deputat Independent; Dumitru Ioana-Jenica - deputat UNPR; Dumitru Ovidiu-Ioan - deputat Independent; Fenechiu Cătălin-Daniel - deputat PP-DD; Galan Constantin - deputat Independent; Gheorghe Andrei Daniel - deputat PNL; Grecea Maria - deputat PNL; Guran Virgil - deputat Independent; Hărău Eleonora-Carmen - deputat PNL; Horga Vasile - deputat PNL; Ialomiţianu Gheorghe - deputat PNL; Iane Ovidiu-Cristian - deputat PSD; Ispir Raluca-Cristina - deputat PNL; Kereskényi Gábor - deputat UDMR; Lupu Mihai - deputat PNL; Marian Ion Cristinel - deputat PP-DD; Mihai Aurelian - deputat Independent; Mocioi Niculina - deputat PNL; Moldovan Ioan - deputat PC; Molnar Zsolt - deputat UDMR; Nichita Cristina - deputat PSD; Nicoară Romeo-Florin - deputat PNL; Nistor Gheorghe-Vlad - deputat PNL; Orban Ludovic - deputat PNL; Paul Maria-Andreea - deputat PNL; Peia Ninel - deputat PSD; Popa Radu Mihai - deputat Independent; Popeangă Vasile - deputat PSD; Puşcaş Iacob - deputat UNPR; Raeţchi Ovidiu Alexandru - deputat PNL; Rădulescu Constantin - deputat PSD; Rotaru Răzvan - deputat Independent; Săvoiu Ionuţ-Cristian - deputat PSD; Scarlat George - deputat PNL; Schelean Valeria-Diana - deputat PNL; Sefer Cristian-George - deputat UNPR; Stan Ion - deputat PSD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Stroe Ionuţ-Marian - deputat PNL; Szabó Ödön - deputat UDMR; Şoptică Costel - deputat PNL; Ştefan Viorel - deputat PSD; Tămâian Ioan - deputat PNL; Tănase Răzvan-Ionuţ - deputat Independent; Teju Sorin - deputat Independent; Thuma Hubert Petru Ştefan - deputat PNL; Tomac Eugen - deputat Independent; Uioreanu Elena-Ramona - deputat PNL; Varga Vasile - deputat PNL; Zisopol Dragoş Gabriel - deputat UER (minoritãti); Zlati Radu - deputat PNL
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:1063/08.10.2015
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
02-09-2015 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b427 (adresa nr.702/02/07/2015)
08-09-2015 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 08.10.2015)
08-09-2015 trimis pentru punct de vedere la Guvern
08-10-2015 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 1063/08.10.2015 (favorabil)
09-11-2015 cu nr.L600 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
09-11-2015 trimis pentru raport la Comisia pentru politică externă (TERMEN: 17/11/2015)
09-11-2015 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 16/11/2015)
09-11-2015 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 16/11/2015)
09-11-2015 trimis pentru aviz la Comisia românilor de pretutindeni (TERMEN: 16/11/2015)
12-11-2015 Comisia românilor de pretutindeni transmite avizul cu nr. 743-FAVORABIL
18-11-2015 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 724-NEGATIV
18-11-2015 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 299-FAVORABIL
19-11-2015 Comisia pentru politică externă depune raportul cu nr. 162-NEGATIV
23-11-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
23-11-2015 respins de Senat (nr. voturi: DA= 94 NU=4 AB=7)
21-02-2017 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- aviz - Comisia pentru românii de pretutindeni
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
- Evaluare primară
Go to top