Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Autoritaţii Naţionale pentru Interceptarea Comunicaţiilor

Număr de înregistrare Senat: L322/2007
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX55/2007
Adresa: -
Prima cameră:Camera Deputaților
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Basgan Ion - senator PNL; Câmpeanu Radu Anton - senator PNL; Cioroianu Adrian Mihai - senator PNL; David Cristian - senator PNL; Dumitrescu Ion Mihai  - senator PNL; Dumitru Constantin - senator PNL; Haşotti Puiu - senator PNL; Iluşcă Daniel - senator PNL; Lupoi Mihail - senator PNL; Meleşcanu Teodor - senator PNL; Mereuţă Mircea Gheorghe - senator PNL; Morţun Alexandru Ioan - senator PNL; Nicolai Norica - senator PNL; Oprea Mario-Ovidiu - senator PNL; Păcuraru Nicolae Paul Anton - senator PNL; Popa Aron Ioan - senator PNL; Prodan Tiberiu-Aureliu - senator PNL; Strătilă Şerban-Cezar - senator PNL; Stroe Radu - senator PNL; Şerbu Gheorghe Vergil - senator PNL; Vosganian Varujan - senator PNL; Adomniţei Cristian Mihai - deputat PNL; Almăşan Liviu - deputat Independent; Antonescu George-Crin-Laurenţiu - deputat PNL; Bărbuleţiu Tiberiu - deputat PNL; Boeriu Valeriu-Victor - deputat PNL; Boşneac Valentin Samuel - deputat PNL; Buşoi Cristian Silviu - deputat PNL; Calimente Mihăiţă - deputat PNL; Câmpanu Liviu - deputat PNL; Ciopraga Mircea - deputat PNL; Coşea Dumitru Gheorghe Mircea - deputat PNL; Crăciunescu Grigore - deputat PNL; Dobre Traian - deputat PNL; Dragomir Gheorghe - deputat PNL; Fenechiu Relu - deputat PNL; Frâncu Emilian-Valentin - deputat PNL; Gabor Gheorghe - deputat PNL; Gerea Andrei Dominic - deputat PNL; Gheorghe Valeriu - deputat PNL; Gheorghiof Titu Nicolae - deputat PNL; Ghişe Ioan - deputat PNL; Hoban Ioan - deputat PNL; Luchian Ion - deputat PNL; Marian Dan Mihai - deputat PNL; Mălaimare Mihai Adrian - deputat PNL; Mănescu Rareş Şerban - deputat PNL; Micula Cătălin - deputat PNL; Mihei Andrian-Sirojea - deputat PNL; Miuţescu Gheorghe Adrian - deputat PNL; Motreanu Dan Ştefan - deputat PNL; Nicolăescu Gheorghe-Eugen - deputat PNL; Olteanu Bogdan - deputat PNL; Palăr Ionel - deputat PNL; Popa Cornel - deputat PNL; Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton - deputat PNL; Preda Ion - deputat PNL; Puşcă Mircea Valer - deputat PNL; Ruşanu Dan-Radu - deputat PNL; Sandu-Capră Mihai - deputat PNL; Săpunaru Nini - deputat PNL; Scutaru Adrian George - deputat PNL; Semcu Adrian Emanuil - deputat PNL; Silaghi Ovidiu Ioan - deputat PNL; Strungă Emil - deputat PNL; Timiş Ioan - deputat PNL; Toma Horia-Victor - deputat PNL; Uioreanu Horea Dorin - deputat PNL; Vălean Adina Ioana - deputat PNL; Voicu Mihai Alexandru - deputat PNL; Zamfir Gabriel Sorin - deputat PNL
Număr de articole:18
Avizul Consiliului Legislativ:282/02.03.2007
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
23-04-2007 adoptat de Camera Deputaților (în conditiile art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţie)
25-04-2007 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.L322 (adresa nr.plx55/2007/25/04/2007)
25-04-2007 trimis pentru raport la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (TERMEN: 09/05/2007)
25-04-2007 trimis pentru aviz la Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii (TERMEN: 08/05/2007)
25-04-2007 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 08/05/2007)
25-04-2007 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 08/05/2007)
25-04-2007 trimis pentru aviz la Comisia specială a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului de Informaţii Externe (TERMEN: 08/05/2007)
26-04-2007 trimis spre avizare la Consiliul Suprem de Apărare a Ţării
21-05-2007 primire aviz de la Consiliul Suprem de Apărare a Ţării
22-05-2007 prezentare în Biroul Permanent (Comisia juridică şi Comisia pt. apărare vor elabora raport comun)
22-05-2007 trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
22-05-2007 trimis pentru raport la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
22-05-2007 trimis pentru aviz la Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii
22-05-2007 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
22-05-2007 trimis pentru aviz la Comisia specială a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului de Informaţii Externe
24-05-2007 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 897-FAVORABIL
02-02-2009 prezentare în Biroul Permanent (Comisia juridică a solicitat ca această propunere legislativă să nu mai fie cuprinsă în agenda sa de lucru)
03-02-2010 trimis pentru raport la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
03-02-2010 trimis pentru aviz la Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii
03-02-2010 trimis pentru aviz la Comisia specială a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului de Informaţii Externe
01-07-2015 Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională depune raportul cu nr. 161-NEGATIV
08-09-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
15-09-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
21-09-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
21-09-2015 respins de Senat (nr. voturi: DA= 115 NU=3 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Suprem de Apărare a Ţării
- punctul de vedere al Guvernului
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Go to top