Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.61/1991 privind sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

Număr de înregistrare Senat: L311/2014
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX498/2014
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Anghel Adrian - senator PSD; Arcaş Viorel - senator PSD; Belacurencu Trifon - senator PSD; Bereanu Neculai - senator PSD; Butunoi Ionel-Daniel - senator PSD; Chiriac Viorel - senator PSD; Coca Laurenţiu-Florian - senator PSD; Constantinescu Florin - senator PSD; Cordoş Alexandru - senator PSD; Croitoru Cătălin - senator PSD; Deneş Ioan - senator PNL; Donţu Ovidiu-Liviu - senator PSD; Duruţ Aurel - senator PSD; Federovici Doina-Elena - senator PSD; Fifor Mihai-Viorel - senator PSD; Firea Gabriela - senator PSD; Grigoraş Viorel - senator PNL; Lazăr Sorin-Constantin - senator PSD; Mitu Augustin-Constantin - senator PSD; Mocanu Victor - senator PSD; Moga Nicolae - senator PSD; Mohanu Nicolae - senator PSD; Nicula Vasile-Cosmin - senator PSD; Oprea Stefan-Radu - senator PSD; Pavel Marian - senator PSD; Pop Gheorghe - senator PSD; Pop Liviu-Marian - senator PSD; Rotaru Ion - senator PSD; Savu Daniel - senator PSD; Severin Georgică - senator PSD; Silistru Doina - senator PSD; Stuparu Timotei - senator PSD; Suciu Matei - senator PSD; Tătaru Dan - senator PSD; Vâlcov Darius-Bogdan - senator PSD; Bărbulescu Daniel-Ionuţ - deputat PSD; Moţ Constantin-Stelian-Emil - deputat PSD
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:373/08.04.2014
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
04-03-2014 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b99
11-03-2014 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 10.04.2014)
11-03-2014 trimis pentru punct de vedere la Guvern
08-04-2014 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 373/08.04.2014 (favorabil)
12-05-2014 cu nr.L311 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
12-05-2014 trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 10/06/2014)
12-05-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (TERMEN: 03/06/2014)
12-05-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 03/06/2014)
04-06-2014 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 128-NEGATIV
16-06-2014 Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională transmite avizul cu nr. 78-NEGATIV
09-09-2014 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări depune raportul cu nr. 202-FAVORABIL cu amendamente
17-09-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
19-09-2014 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1789/19.09.2014 (favorabil)
01-10-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
25-11-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
25-11-2014 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 59 NU=1 AB=3)
21-02-2017 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
- Evaluare primară
Go to top