Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Guvern nr.20/1994 privind măsuri pentru reducerea riscului seismic al construcţiilor existente, pentru modificarea şi completarea Legii nr.500/2002 privind finanţele publice, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii nr.273/2006 privind finanţele publice locale

Număr de înregistrare Senat: L286/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX435/2018
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexandrescu Vlad-Tudor - senator USR; Arcan Emilia - senator PSD; Bădulescu Dorin-Valeriu - senator PMP; Butunoi Ionel-Daniel - senator PSD; Chisăliță Ioan-Narcis - senator PSD; Coliban Allen - senator USR; Covaciu Severica-Rodica - senator PMP; Craioveanu Elena-Lavinia - senator PSD; Creţu Gabriela - senator PSD; Dinu Nicoleta-Ramona - senator USR; Dircă George-Edward - senator USR; Dunca Marius-Alexandru - senator PSD; Fălcoi Nicu - senator USR; Ganea Ion - senator PMP; Ghica Cristian - senator USR; Goțiu Remus Mihai - senator USR; Gorghiu Alina-Ștefania - senator PNL; Ionașcu Gabi - senator PMP; Iriza Scarlat - senator ALDE; László Attila - senator UDMR; Lungu Dan - senator USR; Manda Iulian-Claudiu - senator PSD; Marussi George-Nicolae - senator USR; Mihail Radu-Mihai - senator USR; Nicolae Şerban - senator PSD; Oprea Mario-Ovidiu - senator PNL; Pațurcă Roxana-Natalia - senator PSD; Pop Liviu-Marian - senator PSD; Popa Cornel - senator PNL; Presadă Florina-Raluca - senator USR; Scântei Laura-Iuliana - senator PNL; Turos Lóránd - senator UDMR; Wiener Adrian - senator USR; Bîzgan-Gayral Oana-Mioara - deputat Independent; Botez Mihai-Cătălin - deputat USR; Burciu Cristina - deputat PSD; Dan Nicuşor Daniel - deputat USR; Dehelean Silviu - deputat USR; Itu Cornel - deputat PSD; Mareş Mara - deputat PNL; Mînzatu Roxana - deputat PSD; Popescu Nicolae-Daniel - deputat USR; Presură Alexandra - deputat PSD; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel - deputat USR; Tripa Florin-Dan - deputat PSD; Vasile Daniel - deputat Pro-Europa (minoritãti); Vişan George-Gabriel - deputat PSD; Vlase Petru Gabriel - deputat PSD
Număr de articole:3
Avizul Consiliului Legislativ:298/04.04.2018
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
02-03-2018 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b71
06-03-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
06-03-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 05.04.2018)
06-03-2018 trimis pentru punct de vedere la Guvern
22-03-2018 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1224/22.03.2018 (favorabil)
04-04-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 298/04.04.2018 (favorabil)
07-05-2018 cu nr.L286 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
07-05-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 29/05/2018)
07-05-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru sănătate publică (TERMEN: 22/05/2018)
23-05-2018 Comisia pentru sănătate publică transmite avizul cu nr. 306-FAVORABIL
18-06-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1085/18.06.2018 (negativ)
20-06-2018 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 168-FAVORABIL cu amendamente
25-06-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
27-06-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
27-06-2018 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 97 NU=0 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru sănătate publică
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Go to top