Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă de modificare şi completare a Legii nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice

Număr de înregistrare Senat: L283/2016
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX34/2017
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Constantinescu Florin - senator PSD; Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Adăscăliţei Constantin - deputat PSD; Andea Petru - deputat PSD; Ardeleanu Sanda-Maria - deputat PNL; Axente Ioan - deputat PSD; Babuş Radu - deputat PSD; Băişanu Ştefan-Alexandru - deputat PNL; Bejinariu Eugen - deputat PSD; Bucura-Oprescu Simona - deputat PSD; Călin Ion - deputat PSD; Cherecheş Florica - deputat PNL; Cioată Cezar - deputat PSD; Covaci Dorel - deputat PSD; Daea Petre - deputat PSD; Diaconu Adrian-Nicolae - deputat UNPR; Dima Toader - deputat PSD; Dragomir Viorel Marian - deputat PSD; Dumitru Ovidiu-Ioan - deputat Independent; Enache Marian - deputat UNPR; Eparu Ion - deputat PSD; Fonta Nuţu - deputat UNPR; Frăticiu Gheorghe - deputat PSD; Gheorghe Florin - deputat UNPR; Grama Horia - deputat PSD; Grindeanu Sorin Mihai - deputat PSD; Iacoban Sorin-Avram - deputat PSD; Iane Ovidiu-Cristian - deputat PSD; Intotero Natalia-Elena - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Khraibani Camelia - deputat PSD; Manda Iulian Claudiu - deputat PSD; Marin Laura - deputat PSD; Matei Călin-Vasile-Andrei - deputat PSD; Mîrza Gavril - deputat PSD; Movilă Petru - deputat Independent; Nica Nicolae-Ciprian - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Nistor Marioara - deputat UNPR; Niţă Emil - deputat PSD; Peia Ninel - deputat PSD; Petric Octavian - deputat PSD; Rădulescu Constantin - deputat PSD; Roşca Lucreţia - deputat PSD; Sava Andrei-Valentin - deputat PSD; Săvoiu Ionuţ-Cristian - deputat PSD; Stan Ion - deputat PSD; Stativă Irinel Ioan - deputat PSD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Tămâian Ioan - deputat PNL; Tătaru Florin-Cristian - deputat PSD; Tudorie Violeta - deputat PSD; Turcan Raluca - deputat PNL; Uricec Eugen Constantin - deputat PSD; Vizitiu Sergiu-Constantin - deputat UNPR; Weber Mihai - deputat PSD; Zisopol Dragoş Gabriel - deputat UER (minoritãti); Zlati Radu - deputat PNL
Număr de articole:3
Avizul Consiliului Legislativ:311/07.04.2016
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
03-03-2016 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b79 (adresa nr.59/23/02/2016)
08-03-2016 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 07.04.2016)
08-03-2016 trimis pentru punct de vedere la Guvern
07-04-2016 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 311/07.04.2016 (favorabil)
07-06-2016 cu nr.L283 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
07-06-2016 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 13/09/2016)
07-06-2016 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 06/09/2016)
17-10-2016 Plenul Senatului aprobă prelungirea la 60 de zile a termenului de dezbatere a iniţiativei legislative
01-11-2016 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 177-NEGATIV
07-11-2016 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
22-12-2016 adoptat de Senat (adoptat în condiţiile art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţia României, republicată)
19-04-2017 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
- Evaluare primară
Go to top