Data naşterii: 14.07.1958
Locul naşterii: Bucuresti
  Mircea-Dan GEOANĂ
 
Parlamentar ales in Circumscripţia electorală nr.17 Dolj,colegiul 5,
în data de 09.12.2012 validat la data de 19.12.2012

 
Formaţiunea politică: sigla Independent
Grupul parlamentar: sigla Senatori fără apartenenţă la grupurile parlamentare

 Activitate politică:
Înalt Reprezentant al primului-ministru pentru promovarea proiectelor economice strategice și de diplomație publică - de la data de 12.2.2014
 Comisii permanente:
Comisia românilor de pretutindeni - Membru, de la data de 17.2.2014




 Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Pakistan
- Membru, de la data de 13.2.2013
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Belgia
- Membru, de la data de 13.2.2013
sigla Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea
- Membru, de la data de 13.2.2013



Istoric activitate parlamentară:
CameraDe laPână la
Senat13 Dec 200414 Dec 2008
Senat15 Dec 200818 Dec 2012
Senat19 Dec 201219 Dec 2016


Istoric Comisii permanente:
Comisia pentru afaceri europene - Membru, de la data de 20.12.2012 până la data de 7.10.2013


Istoric Comisii speciale:
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen - Preşedinte, de la data de 18.6.2013 până la data de 21.12.2014

Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională:
sigla Adunarea Parlamentara NATO (APNATO) - Membru, de la data de 7.2.2013 până la data de 21.12.2014


Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top