Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici

Număr de înregistrare Senat: L61/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexandrescu Vlad-Tudor - senator USR; Baciu Gheorghe - senator PMP; Bădulescu Dorin-Valeriu - senator PMP; Băsescu Traian - senator PMP; Bulacu Romulus - senator PNL; Caracota Iancu - senator PNL; Chițac Vergil - senator Independent; Cîțu Florin-Vasile - senator PNL; Covaciu Severica-Rodica - senator PMP; Cristina Ioan - senator PNL; Dănăilă Leon - senator PNL; Dinică Silvia-Monica - senator USR; Dinu Nicoleta-Ramona - senator USR; Fălcoi Nicu - senator USR; Fenechiu Cătălin-Daniel - senator PNL; Filipescu Răducu-George - senator PNL; Ghica Cristian - senator USR; Gorghiu Alina-Ștefania - senator PNL; Ionașcu Gabi - senator PMP; Lungu Dan - senator USR; Lungu Vasile-Cristian - senator PMP; Marussi George-Nicolae - senator USR; Mihail Radu-Mihai - senator USR; Mirea Siminica - senator PNL; Nicoară Marius-Petre - senator PNL; Oprea Mario-Ovidiu - senator PNL; Șoptică Costel - senator PNL; Pereş Alexandru - senator PNL; Popa Cornel - senator PNL; Presadă Florina-Raluca - senator USR; Stângă George-Cătălin - senator PNL; Wiener Adrian - senator USR; Barna Ilie Dan - deputat USR; Botez Mihai-Cătălin - deputat USR; Chichirău Cosette-Paula - deputat USR; Dan Nicuşor Daniel - deputat USR; Dehelean Silviu - deputat USR; Dobrovie Matei-Adrian - deputat USR; Dohotaru Adrian-Octavian - deputat USR; Duruş Vlad-Emanuel - deputat USR; Ghinea Cristian - deputat USR; Ion Stelian-Cristian - deputat USR; Iurişniţi Cristina-Ionela - deputat USR; Lupescu Dumitru - deputat USR; Moşteanu Liviu-Ionuţ - deputat USR; Năsui Claudiu-Iulius-Gavril - deputat USR; Pop Rareş-Tudor - deputat USR; Popescu Nicolae-Daniel - deputat USR; Prisnel Adrian-Claudiu - deputat USR; Prună Cristina-Mădălina - deputat USR; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Rodeanu Bogdan-Ionel - deputat USR; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel - deputat USR; Ungureanu Emanuel-Dumitru - deputat USR; Vlad Sergiu Cosmin - deputat USR; Zainea Cornel - deputat USR
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:1063/07.12.2017
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
01-11-2017 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b536
07-11-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 07.12.2017)
07-11-2017 trimis pentru punct de vedere la Guvern
07-12-2017 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 1063/07.12.2017 (favorabil)
05-02-2018 cu nr.L61 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
05-02-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 06/03/2018)
05-02-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 27/02/2018)
14-02-2018 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială transmite avizul cu nr. 41-FAVORABIL cu amendamente
12-03-2018 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 22-NEGATIV
20-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-03-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 375/28.03.2018 (negativ)
03-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
04-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-04-2018 respins de Senat (nr. voturi: DA= 36 NU=70 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top