Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă - Legea educaţiei naţionale

Număr de înregistrare Senat: L343/2010
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX115/2010
Adresa: -
Prima cameră:Camera Deputaților
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Arcaş Viorel - senator PSD; Bălan Gheorghe-Pavel - senator PSD; Belacurencu Trifon - senator PSD; Bota Marius-Sorin-Ovidiu - senator PSD; Coca Laurenţiu-Florian - senator PSD; Constantinescu Florin - senator PSD; Cordoş Alexandru - senator PSD; Corlăţean Titus - senator PSD; Crăciun Avram - senator PSD; Daea Petre - senator PSD; Geoană Mircea-Dan - senator PSD; Lazăr Sorin-Constantin - senator PSD; Mang Ioan - senator PSD; Marcu Gheorghe - senator PSD; Mardare Radu-Cătălin - senator PSD; Marian Valer - senator PSD; Mitrea Elena - senator PSD; Mitrea Miron-Tudor - senator PSD; Mîrza Gavril - senator PSD; Moga Nicolae - senator PSD; Nicolaescu Sergiu-Florin - senator PSD; Nicula Vasile-Cosmin - senator PSD; Pop Gheorghe - senator PSD; Prunea Nicolae-Dănuţ - senator PSD; Rotaru Ion - senator PSD; Sârbu Ilie - senator PSD; Savu Daniel - senator PSD; Silistru Doina - senator PSD; Şova Dan-Coman - senator PSD; Tămagă Constantin - senator PSD; Toma Ion - senator PSD; Valeca Şerban-Constantin - senator PSD; Voiculescu Dan - senator PC; Ana Gheorghe - deputat PSD; Antochi Gheorghe - deputat PSD; Barna Maria Eugenia - deputat PSD; Bănicioiu Nicolae - deputat PSD; Bejinariu Eugen - deputat PSD; Boabeş Dumitru - deputat PSD; Burcău Doina - deputat PSD; Burnei Ion - deputat PSD; Călin Ion - deputat PSD; Chisăliţă Ioan Narcis - deputat PSD; Cindrea Ioan - deputat PSD; Coclici Radu Eugeniu - deputat PSD; Cristea Victor - deputat PSD; Damian Ioan - deputat PSD; Drăghici Sonia-Maria - deputat PSD; Dumitrescu Cristian-Sorin - deputat PSD; Dumitru Ion - deputat PSD; Duşa Mircea - deputat PSD; Gliga Vasile Ghiorghe - deputat PSD; Gust Băloşin Florentin - deputat PSD; Hrebenciuc Viorel - deputat PSD; Iordache Florin - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Luca Ciprian-Florin - deputat PSD; Macaleţi Costică - deputat PSD; Marinescu Antonella - deputat PSD; Mocioalcă Ion - deputat PSD; Moldovan Emil Radu - deputat PSD; Năstase Adrian - deputat PSD; Neacşu Marian - deputat PSD; Negoiţă Robert Sorin - deputat PSD; Nica Nicolae-Ciprian - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Pâslaru Florin-Costin - deputat PSD; Petrescu Petre - deputat PSD; Ponta Victor-Viorel - deputat PSD; Popa Florian - deputat PSD; Popeangă Vasile - deputat PSD; Răţoi Neculai - deputat PSD; Resmeriţă Cornel-Cristian - deputat PSD; Socaciu Victor - deputat PSD; Stan Ioan - deputat PSD; Stan Ion - deputat PSD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Ştefan Viorel - deputat PSD; Teodorescu Horia - deputat PSD; Tîlvăr Angel - deputat PSD; Vasile Aurelia - deputat PSD; Vlase Petru Gabriel - deputat PSD; Vlădoiu Aurel - deputat PSD; Voicu Mădălin-Ştefan - deputat PSD
Număr de articole:321
Avizul Consiliului Legislativ:441/15.04.2010
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
19-05-2010 respins de Camera Deputaților
21-05-2010 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b340 (adresa nr.plx115/2010/19/05/2010)
26-05-2010 cu nr.L343 prezentare în Biroul permanent; Senatul este Cameră decizională
26-05-2010 trimis pentru raport la Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (TERMEN: 18/06/2010)
26-05-2010 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 15/06/2010)
26-05-2010 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 15/06/2010)
26-05-2010 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 15/06/2010)
26-05-2010 trimis pentru aviz la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 15/06/2010)
10-06-2010 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări transmite avizul cu nr. 442-NEGATIV
10-06-2010 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 330-NEGATIV
17-06-2010 Comisia pentru egalitatea de şanse transmite avizul cu nr. 189-FAVORABIL
22-06-2010 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 846-FAVORABIL
11-06-2012 prezentare în Biroul Permanent (prin adresa nr.3998/05.06.2012 Guvernul nu susţine propunerea legislativă)
13-12-2018 Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport depune raportul cu nr. 278-NEGATIV
19-12-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
06-02-2019 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-02-2019 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
18-02-2019 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
18-02-2019 respins de Senat (nr. voturi: DA= 103 NU=2 AB=0)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- adresa cu privire la punctul de vedere formulat de Guvern
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
Go to top