Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK


Grupul Pro-America din Parlamentul României

Prezentare generală:

În ședința comună din 11 mai 2021, Senatul și Camera Deputaților au aprobat reconstituirea Grupului PRO - America, alcătuit din 31 de parlamentari români, senatori și deputați.

 

Grupul Pro-America a fost constituit în Parlamentul României la data de 16 decembrie 2010, printr-o Declaraţie prezentată în plenul reunit al celor două Camere.

 

Grupul Pro-America nu este un grup de prietenie în sensul regulamentelor celor două Camere, ci este un Grup din care fac parte, pe bază de voluntariat şi indiferent de apartenenţa lor politică, toţi acei parlamentari care împărtăşesc valorile democraţiei americane, care cred că pe baza acestor valori parteneriatul româno-american trebuie dezvoltat şi care susţin că România trebuie să contribuie activ la susţinerea Statelor Unite ale Americii, ca promotor al păcii, libertăţii şi democraţiei în lume.

 

Scopul asumat al Grupului Pro-America este de a sprijini dezvoltarea cooperării politice, strategice, civice, culturale şi, mai ales, economice şi tehnologice dintre România şi Statele Unite ale Americii, în cadrul şi în spiritul parteneriatului strategic intensificat, existent între cele două ţări. 

Contact:
CONGRESSIONAL ROMANIA CAUCUS

 



 Legislatura
Select 21.12.2020 - 20.12.2024
Select 20.12.2016 - 20.12.2020
Select 19.12.2012 - 19.12.2016
Select 15.12.2008 - 18.12.2012
Select 13.12.2004 - 14.12.2008
Select 11.12.2000 - 12.12.2004
Select 22.11.1996 - 10.12.2000
Select 16.10.1992 - 21.11.1996
Select 09.06.1990 - 15.10.1992

Grupul Pro-America din Parlamentul României

Preşedinte
Vicepreşedinte
Membri
4 ANASTASE Roberta-Alma Senator PNL din data de 11.05.2021
5 ANTAL István-Loránt Senator UDMR din data de 11.05.2021
6 BĂCANU Cristian-Tudor Deputat PNL din data de 11.05.2021
7 BADEA Mihai-Alexandru Deputat USR din data de 11.05.2021
8 BERESCU Monica-Elena Deputat USR din data de 11.05.2021
9 BIRÓ Rozália-Ibolya Deputat UDMR din data de 11.05.2021
10 BOURCEANU Septimiu-Sebastian Senator PNL din data de 11.05.2021
11 BURDUJA Sebastian-Ioan Deputat PNL din data de 11.05.2021
12 CHESNOIU Adrian-Ionuţ Deputat PSD din data de 11.05.2021
13 CHICHIRĂU Cosette-Paula Deputat USR din data de 11.05.2021
14 CÎȚU Florin-Vasile Senator PNL din data de 03.05.2022
15 CIUCĂ Nicolae-Ionel Senator PNL din data de 03.05.2022
16 CONSTANTIN Daniel Deputat PNL din data de 11.05.2021
17 CORLĂŢEAN Titus Senator PSD din data de 11.05.2021
18 COSTEA Adrian Senator AUR din data de 11.05.2021
19 DÎNCU Vasile Senator PSD din data de 11.05.2021
20 FIREA Gabriela Senator PSD din data de 11.05.2021
21 GRINDEANU Sorin Mihai Deputat PSD din data de 11.05.2021
22 LEOREANU Laurenţiu-Dan Deputat PNL din data de 11.05.2021
23 NEAGU Denisa-Elena Deputat USR din data de 11.05.2021
24 OPREA Ştefan-Radu Senator PSD din data de 03.05.2022
25 PAMBUCCIAN V. Varujan Deputat Minorități din data de 22.06.2022
26 RAFILA Alexandru Deputat PSD din data de 11.05.2021
27 ROMAȘCANU Lucian Senator PSD din data de 11.05.2021
28 SIMION George-Nicolae Deputat AUR din data de 11.05.2021
29 SIMONIS Alfred - Robert Deputat PSD din data de 11.05.2021
30 ŞTIRBU Gigel-Sorinel Deputat PNL din data de 11.05.2021
31 ŢAPU NAZARE Eugen Senator PNL din data de 11.05.2021
32 TÂRZIU Claudiu-Richard Senator AUR din data de 11.05.2021
33 TUŞA Adriana Diana Deputat PSD din data de 11.05.2021




Go to top