Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Listă Legislație

Rezultate Cautare

Nr.NumarTitluStadiu
1 L609/2011
Propunere legislativă privind abrogarea Legii nr.3 din 28 martie 1974, Legea presei din Republica Socialistă România
Inițiatori:
Márton Árpád-Francisc - deputat UDMR
A devenit Legea nr.95/04.07.2012 publicatã în M.O. nr.453/06.07.2012
Print

L609/2011

Propunere legislativă privind abrogarea Legii nr.3 din 28 martie 1974, Legea presei din Republica Socialistă România

Număr de înregistrare Senat: L609/2011
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX733/2011
Adresa: -
Prima cameră: Senat
Tip inițiativă: Propunere legislativă
Inițiatori: Márton Árpád-Francisc - deputat UDMR
   
Avizul Consiliului Legislativ: 825/21.07.2011
Procedura de urgență: Nu
Stadiu: A devenit Legea nr.95/04.07.2012 publicatã în M.O. nr.453/06.07.2012
Caracterul legii: Ordinară
Termen adoptare:
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative

Data Acțiunea


- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă este transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa pentru exercitarea dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale
- forma trimisă la promulgare
- decretul de promulgare
- adresa pentru forma promulgată
- forma promulgată

Go to top