Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul protecţiei civile şi al situaţiilor de urgenţă

Număr de înregistrare Senat: L422/2014
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX175/2015
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Burlea Marin - senator PNL; Fifor Mihai-Viorel - senator PSD; Lazăr Sorin-Constantin - senator PSD; Silistru Doina - senator PSD; Adăscăliţei Constantin - deputat PSD; Amet Varol - deputat UDTTMR (minoritãti); Andea Petru - deputat PSD; Arsene Ionel - deputat PSD; Axente Ioan - deputat PSD; Babuş Radu - deputat PSD; Bălan Ion - deputat PSD; Benga Ioan - deputat PSD; Birchall Ana - deputat PSD; Boboc Valentin Gabriel - deputat PSD; Bordeianu Dan - deputat PNL; Buicu Corneliu-Florin - deputat PSD; Călin Ion - deputat PSD; Căprar Dorel-Gheorghe - deputat PSD; Ciofu Tamara-Dorina - deputat PSD; Cristea Aurelia - deputat PSD; Cristea Victor - deputat PSD; Dima Toader - deputat PSD; Dîrzu Ioan - deputat PSD; Dobre Mircea-Titus - deputat PSD; Dolineaschi Andrei - deputat PSD; Drăghici Sonia-Maria - deputat PSD; Dragomir Viorel Marian - deputat PSD; Emacu Gheorghe - deputat UNPR; Enache Marian - deputat UNPR; Enea Constantin-Cosmin - deputat PNL; Frăticiu Gheorghe - deputat PSD; Giurescu Dinu - deputat PC; Gliga Vasile Ghiorghe - deputat PSD; Grindeanu Sorin Mihai - deputat PSD; Gust Băloşin Florentin - deputat PSD; Gvozdenovici Slavomir - deputat USR (minoritãti); Iacoban Sorin-Avram - deputat PSD; Iane Ovidiu-Cristian - deputat PSD; Intotero Natalia-Elena - deputat PSD; Măduţa Flavius-Luigi - deputat PSD; Manda Iulian Claudiu - deputat PSD; Manolache Marius - deputat PSD; Manolescu Oana - deputat ALAR (minoritãti); Matei Călin-Vasile-Andrei - deputat PSD; Mazilu Constantin - deputat UNPR; Mocanu Vasile - deputat PSD; Neacşu Marian - deputat PSD; Necula Cosmin - deputat PSD; Nica Nicolae-Ciprian - deputat PSD; Nichita Cristina - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Petrache Adrian-Alin - deputat PSD; Podaşcă Gabriela-Maria - deputat PSD; Rădulescu Constantin - deputat PSD; Răţoi Neculai - deputat PSD; Resmeriţă Cornel-Cristian - deputat PSD; Roman Gheorghe - deputat PSD; Săvoiu Ionuţ-Cristian - deputat PSD; Şimon Gheorghe - deputat PSD; Smarandache Miron Alexandru - deputat PP-DD; Solomon Adrian - deputat PSD; Stanciu Anghel - deputat PSD; Stativă Irinel Ioan - deputat PSD; Sturzu Mihai-Răzvan - deputat PSD; Suciu Vasile-Daniel - deputat PSD; Tiuch Cătălin - deputat PSD; Tudorache Daniel - deputat PSD; Tudorie Violeta - deputat PSD; Vainer Aurel - deputat FCER (minoritãti); Vlădoiu Aurel - deputat PSD; Vulpescu Ioan - deputat PSD; Zaharcu Neviser - deputat PSD; Zisopol Dragoş Gabriel - deputat UER (minoritãti)
Număr de articole:40
Avizul Consiliului Legislativ:570/15.05.2014
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
09-04-2014 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b219 (adresa nr.bpi272/08/04/2014)
15-04-2014 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 15.05.2014)
15-04-2014 trimis pentru punct de vedere la Guvern
15-05-2014 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 570/15.05.2014 (favorabil)
16-06-2014 cu nr.L422 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
16-06-2014 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 15/09/2014)
16-06-2014 trimis pentru aviz la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 15/09/2014)
16-06-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (TERMEN: 15/09/2014)
28-07-2014 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1398/28.07.2014 (negativ)
17-09-2014 Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări transmite avizul cu nr. 253-NEGATIV
02-10-2014 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 248-NEGATIV
09-12-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
15-12-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-03-2015 adoptat de Senat adoptată potrivit prevederilor art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţia României, republicată
21-02-2017 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
- aviz - Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
- Evaluare primară
Go to top