Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă cu privire la numirea managerilor şi specialiştilor în consiliile de administraţie al regiilor autonome, companiilor sau societăţilor naţionale, instituţiilor publice ori al societăţilor comerciale, inclusiv al băncilor sau altor instituţii de credit, societăţilor de asigurare şi celor financiare

Număr de înregistrare Senat: L357/2010
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Ana Gheorghe - deputat PSD; Antochi Gheorghe - deputat PSD; Apostolache Mihai Cristian - deputat PSD; Barna Maria Eugenia - deputat PSD; Burnei Ion - deputat PSD; Călin Ion - deputat PSD; Chiriţă Dumitru - deputat PSD; Cindrea Ioan - deputat PSD; Ciocan Gheorghe - deputat PSD; Ciucă Liviu-Bogdan - deputat PC; Covaci Dorel - deputat PSD; Cristea Victor - deputat PSD; Drăghici Mircea-Gheorghe - deputat PSD; Dumitrescu Cristian-Sorin - deputat PSD; Dumitru Ion - deputat PSD; Georgescu Filip - deputat PSD; Ghiveciu Marian - deputat PSD; Gliga Vasile Ghiorghe - deputat PSD; Grama Horia - deputat PSD; Hrebenciuc Viorel - deputat PSD; Iancu Iulian - deputat PSD; Iordache Florin - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Luca Ciprian-Florin - deputat PSD; Lup Silvestru Mircea - deputat PSD; Mazilu Constantin - deputat PSD; Mocanu Adrian - deputat PSD; Mocioalcă Ion - deputat PSD; Nassar Rodica - deputat PSD; Năstase Adrian - deputat PSD; Neacşu Marian - deputat PSD; Nechifor Cătălin-Ioan - deputat PSD; Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Nosa Iuliu - deputat PSD; Panţîru Tudor - deputat PSD; Pâslaru Florin-Costin - deputat PSD; Petrescu Petre - deputat PSD; Popa Florian - deputat PSD; Popeangă Vasile - deputat PSD; Roman Ioan Sorin - deputat PSD; Roşca Lucreţia - deputat PSD; Solomon Adrian - deputat PSD; Stan Ion - deputat PSD; Ştefan Viorel - deputat PSD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Surdu-Soreanu Raul-Victor - deputat PSD; Teodorescu Horia - deputat PSD; Tudose Mihai - deputat PSD; Vasile Aurelia - deputat PSD; Vlădoiu Aurel - deputat PSD
Număr de articole:10
Avizul Consiliului Legislativ:442/16.04.2010
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
18-03-2010 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b107 (adresa nr.bpi101/16/03/2010)
24-03-2010 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 23.04.2010)
24-03-2010 trimis pentru punct de vedere la Guvern
16-04-2010 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 442/16.04.2010 (favorabil)
24-05-2010 termenul de 60 de zile prevăzut în Legea nr.250/2006 pentru modificarea Legii nr. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului României si a ministerelor s-a împlinit
26-05-2010 cu nr.L357 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
26-05-2010 trimis pentru raport la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 16/06/2010)
26-05-2010 trimis pentru aviz la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 15/06/2010)
17-06-2010 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială transmite avizul cu nr. 289-NEGATIV
22-06-2010 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1483/22.06.2010 (negativ)
25-08-2010 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului depune raportul cu nr. 238-NEGATIV
06-10-2010 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-10-2010 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-10-2010 respins de Senat (nr. voturi: DA= 31 NU=57 AB=3)
01-03-2011 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Go to top