Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.8/2013 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare şi ale art.74 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal

Număr de înregistrare Senat: L342/2014
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX388/2014
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexe Costel - deputat PNL; Alexe Florin-Alexandru - deputat PNL; Almăjanu Marin - deputat PNL; Andronache Gabriel - deputat PD-L; Anuşca Roxana-Florentina - deputat PNL; Băişanu Ştefan-Alexandru - deputat PNL; Berci Vasile - deputat PNL; Budurescu Daniel-Stamate - deputat PNL; Calimente Mihăiţă - deputat PNL; Cazan Mircea Vasile - deputat PNL; Cătăniciu Steluţa-Gustica - deputat PNL; Cherecheş Florica - deputat PNL; Ciubotaru Lucian-Manuel - deputat PNL; Ciurariu Florin - deputat PNL; Cocei Erland - deputat PNL; Costin Gheorghe - deputat PNL; Cozmanciuc Corneliu-Mugurel - deputat PNL; Crăciunescu Grigore - deputat PNL; Cristian Horia - deputat PNL; Cupşa Ioan - deputat PNL; Doboş Anton - deputat PNL; Dobrinescu Traian - deputat PNL; Dolha Mircea - deputat PNL; Dolha Nechita-Stelian - deputat PNL; Donţu Mihai-Aurel - deputat PNL; Dragomir Gheorghe - deputat PNL; Dumbrăvanu Paul - deputat PNL; Enea Constantin-Cosmin - deputat PNL; Galan Constantin - deputat PNL; Gavrilescu Graţiela Leocadia - deputat PNL; Guran Virgil - deputat PNL; Hărău Eleonora-Carmen - deputat PNL; Horga Vasile - deputat PNL; Iane Daniel - deputat PNL; Ispir Raluca-Cristina - deputat PNL; Lupu Mihai - deputat PNL; Manea Victor-Gheorghe - deputat PNL; Marcu Nicu - deputat PNL; Marcu Viorica - deputat PNL; Mironescu Răzvan Horia - deputat PNL; Motreanu Dan-Ştefan - deputat PNL; Nicolăescu Gheorghe-Eugen - deputat PNL; Nicolescu Theodor-Cătălin - deputat PNL; Niculae Aurel - deputat PNL; Oros Nechita-Adrian - deputat PNL; Palaşcă Viorel - deputat PNL; Palăr Ionel - deputat PNL; Pardău Dumitru - deputat PNL; Pocora Cristina-Ancuţa - deputat PNL; Popa Octavian-Marius - deputat PNL; Roşca Mircea - deputat PNL; Săpunaru Nini - deputat PNL; Scarlat George - deputat PNL; Scutaru Adrian George - deputat PNL; Simedru Dan Coriolan - deputat PNL; Stroe Ionuţ-Marian - deputat PNL; Stroe Radu - deputat PNL; Surdu Raluca - deputat PNL; Surugiu Iulian-Radu - deputat PNL; Ştirbu Gigel-Sorinel - deputat PNL; Taloş Gheorghe-Mirel - deputat PNL; Tămâian Ioan - deputat PNL; Teju Sorin - deputat PNL; Teodorescu Ioan Viorel - deputat PNL; Thuma Hubert Petru Ştefan - deputat PNL; Ţigăeru Roşca Laurenţiu - deputat PNL; Uioreanu Elena-Ramona - deputat PNL; Ursărescu Dorinel - deputat PNL; Varga Vasile - deputat PNL; Zamfir Daniel-Cătălin - deputat PNL; Zlati Radu - deputat PNL
Număr de articole:2
Avizul Consiliului Legislativ:438/22.04.2014
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
18-03-2014 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b139 (adresa nr.bpi168/17/03/2014)
25-03-2014 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 24.04.2014)
25-03-2014 trimis pentru punct de vedere la Guvern
22-04-2014 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 438/22.04.2014 (negativ)
27-05-2014 cu nr.L342 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
27-05-2014 trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 18/06/2014)
27-05-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 10/06/2014)
27-05-2014 trimis pentru aviz la Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală (TERMEN: 10/06/2014)
11-06-2014 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului transmite avizul cu nr. 214-FAVORABIL
18-06-2014 Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală transmite avizul cu nr. 178-NEGATIV
18-06-2014 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital depune raportul cu nr. 614-NEGATIV
23-06-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
24-06-2014 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
24-06-2014 respins de Senat (nr. voturi: DA= 67 NU=27 AB=0)
13-05-2015 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală
- aviz - Comisia pentru administraţie publică, organizarea teritoriului şi protecţia mediului
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Go to top