Site-ul Senatului României folosește cookie. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosiri cookie-urilor conform OUG 13/24.04.2012 și REGULAMENTUL (UE) 2016/679. OK

Listă Legislație

Rezultate Cautare

Nr.NumarTitluStadiu
1 L332/2016
Propunere legislativă privind acordarea unor drepturi persoanelor care nu mai au cetăţenia română, dar care au fost persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice
Inițiatori:
Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Alexe Florin-Alexandru - deputat PNL; Andea Petru - deputat PSD; Ardeleanu Sanda-Maria - deputat PNL; Baltă Mihai - deputat PSD; Covaci Dorel - deputat PSD; Enache Marian - deputat UNPR; Gavrilescu Graţiela Leocadia - deputat Independent; Gerea Andrei Dominic - deputat Independent; Ibram Iusein - deputat UDTR (minoritãti); Iordache Florin - deputat PSD; Kelemen Hunor - deputat UDMR; Lupu Mihai - deputat PNL; Merka Adrian-Miroslav - deputat UDSCR (minoritãti); Nicolae Florian - deputat PNL; Niculae Aurel - deputat UNPR; Pop Georgian - deputat PSD; Solomon Adrian - deputat PSD; Tomac Eugen - deputat Independent; Udrişte Gheorghe - deputat Independent; Vainer Aurel - deputat FCER (minoritãti); Vreme Valerian - deputat UNPR
A devenit Legea nr.173/07.10.2016 publicatã în M.O. nr.808/13.10.2016
Print

L332/2016

Propunere legislativă privind acordarea unor drepturi persoanelor care nu mai au cetăţenia română, dar care au fost persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice

Număr de înregistrare Senat: L332/2016
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX296/2016
Adresa: -
Prima cameră: Senat
Tip inițiativă: Propunere legislativă
Inițiatori: Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Alexe Florin-Alexandru - deputat PNL; Andea Petru - deputat PSD; Ardeleanu Sanda-Maria - deputat PNL; Baltă Mihai - deputat PSD; Covaci Dorel - deputat PSD; Enache Marian - deputat UNPR; Gavrilescu Graţiela Leocadia - deputat Independent; Gerea Andrei Dominic - deputat Independent; Ibram Iusein - deputat UDTR (minoritãti); Iordache Florin - deputat PSD; Kelemen Hunor - deputat UDMR; Lupu Mihai - deputat PNL; Merka Adrian-Miroslav - deputat UDSCR (minoritãti); Nicolae Florian - deputat PNL; Niculae Aurel - deputat UNPR; Pop Georgian - deputat PSD; Solomon Adrian - deputat PSD; Tomac Eugen - deputat Independent; Udrişte Gheorghe - deputat Independent; Vainer Aurel - deputat FCER (minoritãti); Vreme Valerian - deputat UNPR
   
Avizul Consiliului Legislativ: 409/27.04.2016
Procedura de urgență: Nu
Stadiu: A devenit Legea nr.173/07.10.2016 publicatã în M.O. nr.808/13.10.2016
Caracterul legii: Ordinară
Termen adoptare:
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative

Data Acțiunea


- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- aviz - Comisia pentru egalitatea de şanse
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa pentru exercitarea dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale
- forma trimisă la promulgare
- decretul de promulgare
- adresa pentru forma promulgată
- forma promulgată

Go to top