Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, cu modificările şi completările ulterioare

Număr de înregistrare Senat: L322/2016
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX314/2016
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Andronescu Ecaterina - senator PSD; Badea Leonardo - senator PSD; Bereanu Neculai - senator PSD; Chelaru Ioan - senator PSD; Constantinescu Florin - senator PSD; Creţu Gabriela - senator PSD; Federovici Doina-Elena - senator PSD; Lazăr Sorin-Constantin - senator PSD; Miron Vasilica-Steliana - senator Independent; Silistru Doina - senator PSD; Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Alexe Costel - deputat PNL; Andea Petru - deputat PSD; Baltă Mihai - deputat PSD; Bejinariu Eugen - deputat PSD; Birchall Ana - deputat PSD; Bîrsăşteanu Florică - deputat PSD; Boboc Valentin Gabriel - deputat PSD; Bogdan Gheorghe-Dănuţ - deputat PSD; Bogdănici Camelia-Margareta - deputat UNPR; Bucura-Oprescu Simona - deputat PSD; Cherecheş Florica - deputat PNL; Cioată Cezar - deputat PSD; Ciolacu Ion-Marcel - deputat PSD; Cozmanciuc Corneliu-Mugurel - deputat PNL; Cristea Victor - deputat PSD; Dima Toader - deputat PSD; Dîrzu Ioan - deputat PSD; Drăghici Sonia-Maria - deputat PSD; Firczak Gheorghe - deputat UCRR (minoritãti); Hărău Eleonora-Carmen - deputat PNL; Iacoban Sorin-Avram - deputat PSD; Iordache Florin - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Kerekes Károly - deputat UDMR; Marin Laura - deputat PSD; Matei Călin-Vasile-Andrei - deputat PSD; Moldovan Carmen Ileana - deputat PSD; Nica Nicolae-Ciprian - deputat PSD; Nichita Cristina - deputat PSD; Nistor Marioara - deputat UNPR; Petric Octavian - deputat PSD; Pocora Cristina-Ancuţa - deputat PNL; Popa Octavian-Marius - deputat PNL; Rădulescu Cătălin-Marian - deputat PSD; Roman Ioan Sorin - deputat PSD; Roşca Lucreţia - deputat PSD; Săvoiu Ionuţ-Cristian - deputat PSD; Ştefănescu Elena Cătălina - deputat PSD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Suciu Vasile-Daniel - deputat PSD; Tiuch Cătălin - deputat PSD; Traicu Rodin - deputat PSD; Tudorache Daniel - deputat PSD; Tudorie Violeta - deputat PSD; Turcan Raluca - deputat PNL; Uioreanu Elena-Ramona - deputat PNL; Uricec Eugen Constantin - deputat PSD; Varga Lucia-Ana - deputat PNL
Număr de articole:2
Avizul Consiliului Legislativ:399/27.04.2016
Procedura de urgență:Nu
Stadiu:A devenit Legea 218/17.11.2016 publicatã în M.O. 931/18.11.2016
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise (1)

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
22-03-2016 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b139
29-03-2016 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 28.04.2016)
29-03-2016 trimis pentru punct de vedere la Guvern
28-04-2016 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 399/28.04.2016 (favorabil)
25-05-2016 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 928/25.05.2016 (negativ)
07-06-2016 cu nr.L322 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
07-06-2016 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 13/09/2016)
07-06-2016 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 06/09/2016)
07-06-2016 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 06/09/2016)
15-06-2016 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 306-FAVORABIL
21-06-2016 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 103-FAVORABIL
23-06-2016 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 146-FAVORABIL
27-06-2016 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
27-06-2016 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 77 NU=1 AB=1) cu titlul: Lege pentru modificarea Legii nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masă
18-10-2016 adoptat de Camera Deputaților cu titlul: Lege pentru modificarea art.3 alin.(1) din Legea nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masă
24-10-2016 depus la Secretarul general și anunțat în plenul Senatului, pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalității legii
29-10-2016 trimis la promulgare
16-11-2016 promulgat prin decret nr:958/16/11/2016; devine legea nr. 218/17/11/2016
18-11-2016 publicată în Monitorul Oficial nr: 931/18/11/2016

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- forma adoptată de Camera Deputaţilor
- adresa pentru exercitarea dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale
- forma trimisă la promulgare
- decretul de promulgare
- adresa pentru forma promulgată
- forma promulgată
- Evaluare primară
Go to top