Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Număr de înregistrare Senat: L262/2015
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX504/2015
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Bumbu Octavian-Liviu - senator UNPR; Burlea Marin - senator UNPR; Coca Laurenţiu-Florian - senator PSD; Constantinescu Florin - senator PSD; Dumitrescu Florinel - senator PSD; Durbacă Eugen - senator PC; Federovici Doina-Elena - senator PSD; Fifor Mihai-Viorel - senator PSD; Firea Gabriela - senator PSD; Lazăr Sorin-Constantin - senator PSD; Mohanu Nicolae - senator PSD; Năstase Ilie - senator PC; Adam Luminiţa-Pachel - deputat UNPR; Bîrsăşteanu Florică - deputat PSD; Bogdănici Camelia-Margareta - deputat UNPR; Caloianu Mario-Ernest - deputat UNPR; Chebac Eugen - deputat UNPR; Chirvăsuţă Laurenţiu - deputat UNPR; Cioată Cezar - deputat PC; Codîrlă Liviu - deputat UNPR; Condurăţeanu Andrei-Răzvan - deputat UNPR; Cristea Aurelia - deputat PSD; Diaconu Adrian-Nicolae - deputat UNPR; Dobre Mircea-Titus - deputat PSD; Emacu Gheorghe - deputat UNPR; Enache Marian - deputat UNPR; Florea Daniel - deputat PSD; Fonta Nuţu - deputat UNPR; Gheorghe Florin - deputat UNPR; Holban Titi - deputat UNPR; Hulea Ioan - deputat UNPR; Iacoban Sorin-Avram - deputat PSD; Ionescu Aurelian - deputat PC; Iordache Florin - deputat PSD; Moisii Constantin - deputat UNPR; Murgu Neagu - deputat UNPR; Negruţ Clement - deputat Independent; Nichita Cristina - deputat PSD; Niculae Aurel - deputat UNPR; Nistor Marioara - deputat UNPR; Peia Ninel - deputat PSD; Petrea Dorin Silviu - deputat UNPR; Popescu Dumitru-Iulian - deputat UNPR; Puşcaş Iacob - deputat UNPR; Răducanu Ion - deputat UNPR; Secară Florin Mihail - deputat UNPR; Simionescu Adrian Constantin - deputat PSD; Steriu Valeriu-Andrei - deputat UNPR; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD; Suciu Vasile-Daniel - deputat PSD; Tabugan Ion - deputat UNPR; Tănase Răzvan-Ionuţ - deputat Independent; Tătaru Florin-Cristian - deputat PSD; Ţigăeru Roşca Laurenţiu - deputat UNPR; Tiuch Cătălin - deputat PSD; Vizitiu Sergiu-Constantin - deputat UNPR; Vreme Valerian - deputat UNPR
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:386/23.04.2015
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Respins de ambele Camere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
17-03-2015 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b106 (adresa nr.269/11/03/2015)
24-03-2015 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 23.04.2015)
24-03-2015 trimis pentru punct de vedere la Guvern
23-04-2015 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 386/23.04.2015 (favorabil)
26-05-2015 cu nr.L262 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
26-05-2015 trimis pentru raport la Comisia pentru transporturi şi energie (TERMEN: 16/06/2015)
26-05-2015 trimis pentru aviz la Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului (TERMEN: 09/06/2015)
26-05-2015 trimis pentru aviz la Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (TERMEN: 09/06/2015)
26-05-2015 trimis pentru aviz la Comisia pentru sănătate publică (TERMEN: 09/06/2015)
03-06-2015 Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului transmite avizul cu nr. 128-NEGATIV
03-06-2015 Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională transmite avizul cu nr. 132-NEGATIV
09-06-2015 Comisia pentru sănătate publică transmite avizul cu nr. 221-FAVORABIL
10-06-2015 Comisia pentru transporturi şi energie depune raportul cu nr. 667-NEGATIV
16-06-2015 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
16-06-2015 respins de Senat (nr. voturi: DA= 59 NU=3 AB=1)
28-03-2017 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- aviz - Comisia pentru administraţie publică, organizarea teritoriului şi protecţia mediului
- aviz - Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
- aviz - Comisia pentru sănătate publică
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- adresa prin care se comunică respingerea definitivă a iniţiativei legislative
Go to top