Senatul României
Limba:
RO EN
Propunere legislativă privind modificarea privind modificarea Legii nr.571/2003, Codul fiscal cu modificările şi completările ulterioare

Număr de înregistrare Senat: L137/2008
Număr de înregistrare Camera Deputaților: PLX380/2008
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Antonie Ştefan-Mihail - senator PD; Berceanu Radu-Mircea - senator PD; Blaga Vasile - senator PD; Bobeş Marin - senator PD; Cârlan Dan - senator PD; Cazacu Cornelia - senator PD; Cismaru Ivan - senator PD; Cucuian Cristian - senator PD; David Gheorghe - senator PD; Gheorghe Constantin - senator PD; Ioţcu Petru Nicolae - senator PD; Ivănescu Paula Maria - senator PD; Jurcan Dorel - senator PD; Neagu Nicolae - senator PD; Onaca Dorel-Constantin - senator PD; Pereş Alexandru - senator PD; Popa Dan Gabriel - senator PD; Rădulescu Cristache - senator PD; Şerbănescu Verginia - senator PD; Vraciu Jan - senator PD; Albu Gheorghe - deputat PD; Almăşan Liviu - deputat PNL; Amarie Constantin - deputat PD; Bara Nicolae - deputat PD; Barbu Gheorghe - deputat PD; Bardan Cornel Ştefan - deputat PD; Becşenescu Dumitru - deputat independent; Bîrsan Iulian-Gabriel - deputat PD; Boagiu Anca-Daniela - deputat PD; Brînză William Gabriel - deputat PD; Bruchental-Pop Ionela - deputat PD; Buda Daniel - deputat PD; Buhăianu Obuf Cătălin Ovidiu - deputat PD; Canacheu Costică - deputat PD; Cantaragiu Bogdan - deputat PD; Călian Petru - deputat PD; Ciocâlteu Alexandru - deputat PD; Codîrlă Liviu - deputat independent; Constantinescu Anca - deputat PD; Drăguş Radu-Cătălin - deputat PD; Duţu Stelian - deputat PD; Ghiorghioni Ionesie - deputat PD; Gonţea Ion - deputat PD; Grigore Dan - deputat PD; Igaş Traian-Constantin - deputat PD; Ilie Cristian - deputat PD; Iliescu Valentin Adrian - deputat PD; Ionescu Daniel - deputat PD; Iordache Florin - deputat PSD; Lambrino Radu - deputat PD; Lificiu Petru - deputat PD; Liga Dănuţ - deputat PD; Man Mircea - deputat PD; Mironescu Laurenţiu - deputat PD; Miroşeanu Liviu Alexandru - deputat PD; Mocanu Alexandru - deputat PD; Movilă Petru - deputat PD; Olarean Aurel - deputat PD; Oltean Ioan - deputat PD; Petrea Constantin - deputat PD; Popp Cosmin Gabriel - deputat PD; Preda Cezar Florin - deputat PD; Puchianu Ioan Dumitru - deputat PD; Puzdrea Dumitru - deputat PD; Rădulescu Cristian - deputat PD; Rogin Marius - deputat PD; Romanescu Marcel Laurenţiu - deputat PD; Sârb Gheorghe - deputat PD; Sârbu Mugurel Liviu - deputat PD; Străchinaru Petre - deputat PD; Tabără Valeriu - deputat PD; Tudor Constantin - deputat PD; Văsioiu Horia - deputat PD
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:22/08.01.2008
Procedura de urgență:Da
Stadiu: Respins de Camera decizională
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
06-12-2007 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b748 (adresa nr.bpi1165/05/12/2007)
12-12-2007 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 11.01.2008)
12-12-2007 trimis pentru punct de vedere la Guvern
08-01-2008 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 22/08.01.2008 (favorabil)
12-02-2008 cu nr.L137 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
12-02-2008 trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 27/02/2008)
12-02-2008 trimis pentru aviz la Comisia economică, industrii şi servicii (TERMEN: 20/02/2008)
20-02-2008 Comisia economică, industrii şi servicii transmite avizul cu nr. 42-FAVORABIL cu amendamente
12-03-2008 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital depune raportul cu nr. 272-FAVORABIL cu amendamente
13-05-2008 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
13-05-2008 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 45 NU=6 AB=1) ( cu titlul: Proiect de lege pentru abrogarea art.214 indice 1-214 indice 3 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal)
15-04-2009 respins de Camera Deputaților

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul comisiei
- raportul comisiei sesizate în fond
- forma adoptată de Senat
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
Go to top