Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii adopţiei Nr.273/2004

Număr de înregistrare Senat: L310/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexandrescu Vlad-Tudor - senator USR; Creţu Gabriela - senator PSD; Dinică Silvia-Monica - senator USR; Dinu Nicoleta-Ramona - senator USR; Dircă George-Edward - senator USR; Ghica Cristian - senator USR; Goțiu Remus Mihai - senator USR; Marussi George-Nicolae - senator USR; Mihail Radu-Mihai - senator USR; Presadă Florina-Raluca - senator USR; Wiener Adrian - senator USR; Apjok Norbert - deputat UDMR; Ardelean Ben-Oni - deputat PNL; Avram Constantin - deputat ALDE; Barna Ilie Dan - deputat USR; Bejinariu Eugen - deputat PSD; Benga Tudor - Vlad - deputat USR; Bichineţ Corneliu - deputat PMP; Bîzgan-Gayral Oana-Mioara - deputat Independent; Borza Remus-Adrian - deputat Independent; Botez Mihai-Cătălin - deputat USR; Bulai Iulian - deputat USR; Burciu Cristina - deputat PSD; Calotă Florică Ică - deputat ALDE; Căruceru Aida-Cristina - deputat PSD; Cherecheş Florica - deputat PNL; Chichirău Cosette-Paula - deputat USR; Ciuhodaru Tudor - deputat PSD; Codreanu Constantin - deputat PMP; Coliu Doru-Petrişor - deputat PMP; Cristache Cătălin - deputat PMP; Cucşa Marian-Gheorghe - deputat ALDE; Cupă Ion - deputat ALDE; Dan Nicuşor Daniel - deputat USR; Dehelean Silviu - deputat USR; Dobrovici-Bacalbaşa Nicolae - deputat PSD; Dobrovie Matei-Adrian - deputat USR; Dohotaru Adrian-Octavian - deputat USR; Drulă Cătălin - deputat USR; Duruş Vlad-Emanuel - deputat USR; Ion Stelian-Cristian - deputat USR; Iurişniţi Cristina-Ionela - deputat USR; Lovin Dumitru - deputat ALDE; Lupaşcu Costel - deputat PSD; Lupescu Dumitru - deputat USR; Manole Petre-Florin - deputat PSD; Mareş Mara - deputat PNL; Moşteanu Liviu-Ionuţ - deputat USR; Movilă Petru - deputat PMP; Nasra Gabriel-Horia - deputat PSD; Năsui Claudiu-Iulius-Gavril - deputat USR; Paşcan Emil-Marius - deputat PMP; Pop Rareş-Tudor - deputat USR; Popescu Nicolae-Daniel - deputat USR; Popescu Pavel - deputat PNL; Prisnel Adrian-Claudiu - deputat USR; Prună Cristina-Mădălina - deputat USR; Rădulescu Alexandru - deputat PSD; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Rodeanu Bogdan-Ionel - deputat USR; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Şerban Ciprian-Constantin - deputat PSD; Simionca Ionuţ - deputat PMP; Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel - deputat USR; Surgent Marius-Gheorghe - deputat ALDE; Todoran Adrian-Mihăiţă - deputat PMP; Toma Ilie - deputat PSD; Turcescu Robert-Nicolae - deputat PMP; Ungureanu Emanuel-Dumitru - deputat USR; Vasile Daniel - deputat Pro-Europa (minoritãti); Vlad Sergiu Cosmin - deputat USR; Zainea Cornel - deputat USR
Număr de articole:2
Avizul Consiliului Legislativ:325/18.04.2018
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: în lucru, la comisiile permanente ale Senatului
Caracterul legii:Ordinară
Termen adoptare: Termenul de adoptare tacită este de 45 de zile și se calculează de la data de 22.05.2018.
Termenul urmeazã sã se împlineascã dupã vacanta parlamentarã, la 12 zile de la reluarea activitãtii Senatului.
Termenul este calculat conform art. 75 alin.(2) și art. 115 alin(5) din Constituția României, republicată, coroborat cu art. 113-115 din Regulamentul Senatului.
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
13-03-2018 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b89
20-03-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
20-03-2018 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 19.04.2018)
20-03-2018 trimis pentru punct de vedere la Guvern
05-04-2018 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1460/05.04.2018 (negativ)
18-04-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 325/18.04.2018 (favorabil)
22-05-2018 cu nr.L310 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
22-05-2018 trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (TERMEN: 20/06/2018)
22-05-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 20/06/2018)
22-05-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 13/06/2018)
22-05-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (TERMEN: 13/06/2018)
22-05-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru egalitatea de şanse (TERMEN: 13/06/2018)
30-05-2018 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 352-NEGATIV
07-06-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 1008/07.06.2018 (negativ)
14-06-2018 Comisia pentru egalitatea de şanse transmite avizul cu nr. 84-FAVORABIL
20-06-2018 Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 242-NEGATIV

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- aviz - Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
- aviz - Comisia pentru egalitatea de şanse
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top