Propunere legislativă pentru completarea Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă

Număr de înregistrare Senat: L102/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Alexandrescu Vlad-Tudor - senator USR; Coliban Allen - senator USR; Dinică Silvia-Monica - senator USR; Fălcoi Nicu - senator USR; Ghica Cristian - senator USR; Goțiu Remus Mihai - senator USR; Ionașcu Gabi - senator PMP; Marussi George-Nicolae - senator USR; Mihail Radu-Mihai - senator USR; Presadă Florina-Raluca - senator USR; Wiener Adrian - senator USR; Andruşcă Dănuţ - deputat PSD; Avram Constantin - deputat ALDE; Băişanu Ştefan-Alexandru - deputat ALDE; Barna Ilie Dan - deputat USR; Benga Tudor - Vlad - deputat USR; Bîzgan-Gayral Oana-Mioara - deputat Independent; Botez Mihai-Cătălin - deputat USR; Buicu Corneliu-Florin - deputat PSD; Bulai Iulian - deputat USR; Burciu Cristina - deputat PSD; Ciuhodaru Tudor - deputat PSD; Cocoş Vasile - deputat PSD; Constantin Daniel - deputat Independent; Cosma (Abu-Amra) Lavinia-Corina - deputat USR; Cupă Ion - deputat ALDE; Dan Nicuşor Daniel - deputat USR; Dobrovie Matei-Adrian - deputat USR; Dohotaru Adrian-Octavian - deputat USR; Drulă Cătălin - deputat USR; Duruş Vlad-Emanuel - deputat USR; Goga Octavian - deputat Independent; Havrici Emanuel-Iuliu - deputat PSD; Iftimie Neculai - deputat PSD; Ilişanu Claudiu-Augustin - deputat PSD; Intotero Natalia-Elena - deputat PSD; Itu Cornel - deputat PSD; Lupaşcu Costel - deputat PSD; Lupescu Dumitru - deputat USR; Marica Petru-Sorin - deputat PSD; Moagher Laura-Mihaela - deputat PSD; Muşoiu Ştefan - deputat PSD; Nechifor Cătălin-Ioan - deputat PSD; Nicolae Andrei - deputat PSD; Nistor Laurenţiu - deputat PSD; Nosa Iuliu - deputat PSD; Ponta Victor-Viorel - deputat Independent; Pop Andrei - deputat PSD; Pop Rareş-Tudor - deputat USR; Presură Alexandra - deputat PSD; Rădulescu Alexandru - deputat PSD; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Rodeanu Bogdan-Ionel - deputat USR; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Socotar Gheorghe-Dinu - deputat PSD; Solomon Adrian - deputat PSD; Spânu Ion - deputat PSD; Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel - deputat USR; Stancu Florinel - deputat PSD; Suciu Vasile-Daniel - deputat PSD; Toma Ilie - deputat PSD; Tudor Beatrice - deputat PSD; Ungureanu Emanuel-Dumitru - deputat USR; Ursu Răzvan-Ion - deputat PSD; Velcea Nicolae - deputat PSD; Vlad Sergiu Cosmin - deputat USR; Zainea Cornel - deputat USR
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:6/04.01.2018
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Organică
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise (1)

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
29-11-2017 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b608
05-12-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
05-12-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 04.01.2018)
05-12-2017 trimis pentru punct de vedere la Guvern
29-12-2017 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 6051/29.12.2017 (favorabil)
04-01-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 6/04.01.2018 (favorabil)
05-02-2018 cu nr.L102 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
05-02-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 06/03/2018)
05-02-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 27/02/2018)
21-02-2018 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 100-NEGATIV
13-03-2018 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 51-NEGATIV
20-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
04-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
10-04-2018 respins de Senat (nr. voturi: DA= 69 NU=29 AB=1)
12-04-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 454/12.04.2018 (negativ)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- avizul Consiliului Economic şi Social
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
- Evaluare primară
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top