Propunere legislativă privind modificarea alin.(2) al art.470 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal

Număr de înregistrare Senat: L103/2018
Număr de înregistrare Camera Deputaților:
Adresa: -
Prima cameră:Senat
Tip inițiativă:Propunere legislativă
Inițiatori:Bădulescu Dorin-Valeriu - senator PMP; Adnagi Slavoliub - deputat USR (minoritãti); Balan Ioan - deputat PNL; Barna Ilie Dan - deputat USR; Bichineţ Corneliu - deputat PMP; Bode Lucian Nicolae - deputat PNL; Boroianu Aurel-Robert - deputat PNL; Bozianu Nicoleta-Cătălina - deputat PMP; Bran Ioana - deputat PSD; Bumb Sorin-Ioan - deputat PNL; Cherecheş Viorica - deputat PNL; Codreanu Constantin - deputat PMP; Coliu Doru-Petrişor - deputat PMP; Csokany Petronela-Mihaela - deputat UBBR (minoritãti); Cucşa Marian-Gheorghe - deputat ALDE; Dehelean Silviu - deputat USR; Dobrovie Matei-Adrian - deputat USR; Duruş Vlad-Emanuel - deputat USR; Fădor Angelica - deputat PNL; Firczak Iulius Marian - deputat UCRR (minoritãti); Furic Iarco - deputat UDSCR (minoritãti); Gheorghe Tinel - deputat PNL; Ghera Giureci-Slobodan - deputat UCR (minoritãti); Ghilea Găvrilă - deputat PNL; Ibram Iusein - deputat UDTR (minoritãti); Ion Stelian-Cristian - deputat USR; Iurişniţi Cristina-Ionela - deputat USR; Longher Victoria - deputat UPR (minoritãti); Mareş Mara - deputat PNL; Mihalescul Dumitru - deputat PNL; Moldovan Sorin-Dan - deputat PNL; Moşteanu Liviu-Ionuţ - deputat USR; Movilă Petru - deputat PMP; Năsui Claudiu-Iulius-Gavril - deputat USR; Olar Corneliu - deputat PNL; Oprea Dumitru - deputat PNL; Oros Nechita-Adrian - deputat PNL; Paşcan Emil-Marius - deputat PMP; Petreţchi Nicolae-Miroslav - deputat UUR (minoritãti); Prună Cristina-Mădălina - deputat USR; Rădulescu Cătălin-Marian - deputat PSD; Rădulescu Dan-Răzvan - deputat USR; Săftoiu Ana Adriana - deputat PNL; Sefer Cristian-George - deputat PMP; Seidler Cristian-Gabriel - deputat USR; Simionca Ionuţ - deputat PMP; Sitterli Ovidiu-Ioan - deputat PSD; Steriu Valeriu-Andrei - deputat PMP; Stoica Bogdan-Alin - deputat ALAR (minoritãti); Stroe Ionuţ-Marian - deputat PNL; Şişcu George - deputat PNL; Tabugan Ion - deputat PMP; Todor Adrian - deputat PSD; Tomac Eugen - deputat PMP; Turcescu Robert-Nicolae - deputat PMP; Ungureanu Emanuel-Dumitru - deputat USR; Vasile Daniel - deputat Pro-Europa (minoritãti); Vass Levente - deputat UDMR; Vexler Silviu - deputat FCER (minoritãti); Zisopol Dragoş Gabriel - deputat UER (minoritãti)
Număr de articole:1
Avizul Consiliului Legislativ:7/04.01.2018
Procedura de urgență:Nu
Stadiu: Trimis la Cameră pentru dezbatere
Caracterul legii:Ordinară
Opiniile persoanelor interesate asupra propunerilor legislative aflate în consultare publică: Opinii trimise (9)

Derularea procedurii legislative:
DataAcțiunea
29-11-2017 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b609 (adresa nr.618/29/11/2017)
05-12-2017 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 04.01.2018)
05-12-2017 trimis pentru punct de vedere la Guvern
04-01-2018 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 7/04.01.2018 (favorabil)
05-02-2018 cu nr.L103 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
05-02-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 06/03/2018)
05-02-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru transporturi şi energie (TERMEN: 27/02/2018)
14-02-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 124/14.02.2018 (negativ)
27-02-2018 Comisia pentru transporturi şi energie transmite avizul cu nr. 78-NEGATIV
08-03-2018 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital depune raportul cu nr. 78-NEGATIV
14-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
20-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
28-03-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
03-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
04-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-04-2018 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
11-04-2018 respins de Senat (nr. voturi: DA= 69 NU=17 AB=2)

- adresa de înaintare a iniţiativei legislative pentru dezbatere
- adresa de desesizare a Camerei care nu are competenţă de primă Cameră sesizată
- forma iniţiatorului
- expunerea de motive la iniţiativa legislativă
- adresa pentru aviz la Consiliul legislativ, Guvern, Consiliul economic şi social,…
- avizul Consiliului Legislativ
- punctul de vedere al Guvernului
- aviz - Comisia pentru transporturi şi energie
- raportul comisiei sesizate în fond
- adresa prin care se comunică respingerea iniţiativei legislative
- adresa prin care iniţiativa legislativă e transmisă la cealaltă Cameră spre dezbatere
Adresa poştală: Calea 13 Septembrie 1-3, sector 5, Bucureşti, 050711; Centrala: +40 21 414 1111 +40 21 316 0300.
Hartă Site
Go to top